Witam serdecznie,
Chciałbym w krótkim skrócie przedstawić życiowe sytuacje, w których można skorzystać z takich usług, które prowadzę w ramach wykonywanej działalności.
W przypadku np.:
• Zabezpieczenia kredytu – gdy bierzesz kredyt, bank zapewne poprosi Cię o przedstawienie operatu przedstawiającego aktualną wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.
• Ustalenie ceny sprzedaży – gdy chcesz sprzedać nieruchomość, a nie wiesz, jaką ustalić cenę, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy. To samo dotyczy sytuacji, gdy kupujesz nieruchomość, a nie jesteś pewien, że zaproponowana przez sprzedającego cena odpowiada rynkowej wartości nieruchomości.
• Określenie odszkodowań oraz wynagrodzenia za służebność przesyłu i bezumowne korzystanie z nieruchomości w inwestycjach liniowych.
• Aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste – jeśli jesteś użytkownikiem wieczystym gruntu i ponosisz z tego tytułu opłaty, raz na jakiś czas opłaty te są aktualizowane w oparciu o aktualizację wartości nieruchomości.
• Podział majątku – przy podziale majątku, gdy na potrzeby spłat trzeba określić wartość nieruchomości.
• Spadek – przy rozliczeniach między spadkobiercami często potrzebny jest operat szacunkowy określający wartość nieruchomości wchodzącej w skład spadku.
• Podatki – rzeczoznawca określa wartość nieruchomości w celu naliczenia podatku (np. podatku od spadków i darowizn – przy spadku lub darowiźnie, podatku od czynności cywilnoprawnych – przy sprzedaży, przy wnoszeniu nieruchomości jako aportu do spółki itp.).
• Egzekucja z nieruchomości – komornik przeprowadzający egzekucję z nieruchomości zobligowany jest do doprowadzenia do oszacowania wartości nieruchomości. Oszacowania, oczywiście w formie operatu szacunkowego, dokonuje rzeczoznawca majątkowy.
Ponadto jest jeszcze wiele innych sytuacji, które wymagają opinii rzeczoznawcy majątkowego w formie operatów szacunkowych, czy ekspertyz i opracowań niestanowiących operatów szacunkowych.
Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *