Wszystkie dane potrzebne do zalogowania się do usługi Twój e-PIT są w rękach pracodawcy. Księgowa może podejrzeć, czy nie dorabiamy poza firmą, ile zarabia współmałżonek lub komu przekazujemy 1 proc. podatku.
Użytkownicy nowej usługi MF zaczęli alarmować, że sposób logowania, w którym oprócz numeru PESEL, kwoty całkowitego dochodu za 2017 rok oraz kwoty przychodu z tylko jednej informacji PIT-11 za 2018 rok (a nie sumy wszystkich przychodów z 2018 roku – jeśli było ich więcej niż z tylko jednego źródła) daje pracodawcy łatwy dostęp do wrażliwych danych finansowych jego obecnego lub byłego pracownika.

Usługa Twój e-PITumożliwia dostęp do danych objętych tajemnicą skarbową osobom postronnym – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Poza tym po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT można sprawdzić, czy pracownik nie osiągnął jakiś przychodów kapitałowych np. z akcji na giełdzie, bo oprócz PIT-37, będzie tam również przygotowane zeznanie PIT-38.

Pracodawca lub osoba, która z jego ramienia wystawia informacje PIT-11, może poznać konkretny cel i OPP, dla której podatnik przekazuje 1 proc. podatku. A jeśli pracownik zmodyfikował już swoje rozliczenia i zmienił z indywidualnego na wspólne z małżonkiem, to osoba postronna może podejrzeć również wielkość przychodu współmałżonka.

W pierwszej chwili można rzec, że przecież pracodawca i tak zna kwoty przychodu swojego pracownika, bo przecież zatrudnia go i płaci mu wynagrodzenie. Jednak po chwili zastanowienia wynika, że możliwość podejrzenia PIT-37 swojego pracownika przygotowanego przez system MF daje wgląd w szersze dane – objęte tajemnicą skarbową.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik ma inne źródła przychodu

Po pierwsze pracodawca podając tylko kwotę przychodu uzyskaną przez osobę zatrudnioną w jego firmie, może sprawdzić, czy pracownik nie dorabia jeszcze u kogoś innego. Bo przy logowaniu wystarczy podać tylko kwotę przychodu z jednego PIT-11 za 2018 rok, czyli wstarczą dane tylko z PIT-11 od danego pracodawcy. Nie ustawiono zabezpieczenia w postaci sumy przychodów ze wszystkich źrodeł.

Poważnie są więc zagrożone nasze dane objęte tajemnica skarbową. Od samego pozyskania informacji wrażliwych przez osoby do tego nieuprawnione, po możliwość ingerencji w wybraną przez nas OPP, modyfikację ulg podatkowych czy nawet psikus w postaci przeniesienia kwoty nadpłaty podatku do rubryki „do zapłaty” – pisze Magdalena Majkowska z DzGP.

[aktualizacja godz. 18:26]:Prezes UODO chce wyjaśnień resortu finansów ws. dostępu do usługi Twój e-PIT

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa prosi minister finansów Teresę Czerwińską o wyjaśnienie, czy pracodawcy mogą zalogować się do usługi Twój e-PIT, korzystając z danych pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.

Źródło: https://www.pit.pl/aktualnosci/twoj-e-pit-powazna-luka-w-zabezpieczeniach-pracodawca-moze-zalogowac-sie-na-konto-pracownika-948462?fbclid=IwAR2tf2K7nzZcTIMXKIqFaeq9rVPuJoHS-v5O5niC9K6kMKJFgCTyR4o9-Gk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *