
Zakup nieruchomości to dla wielu osób spory stres – nie robimy tego zazwyczaj zbyt często i z wieloma zagadnieniami i wymogami spotykamy się po raz pierwszy. I kiedy niektóre elementy procesu zakupu mieszkania/domu są zazwyczaj znane od początku (konieczność wzięcia kredytu na zakup czy samo podpisanie umowy u notariusza), to już o niektórych wymaganych dokumentach dowiadujemy się, dopiero gdy jesteśmy już na etapie zakupowym.
Jednym z takich wymagań jest bez wątpienia wycena mieszkania. Dlaczego musimy ją wykonać, jak ona wygląda i kto za nią płaci? Wyjaśniamy.
Kredyt na zakup mieszkania, polisa mieszkaniowa i wycena mieszkania – jak się łączą?
Wycenić daną nieruchomość na własną potrzebę możemy zrobić właściwie zawsze – chociażby jeśli jesteśmy zainteresowani orientacyjną ceną, ponieważ rozważamy sprzedaż. Ale są takie sytuacje, kiedy wycena mieszkania jest obowiązkowa i musi zostać przeprowadzona w określony sposób. Ustalenie wartości nieruchomości musimy wykonać między innymi wtedy, gdy zamierzamy zakupić dom czy mieszkanie na kredyt.
Krok pierwszy – kredyt na mieszkanie
Chcąc kupić nieruchomość, większość osób zmuszona jest sięgnąć po kredyt. Ale razem z kredytem, właściwie w każdym banku, musimy wziąć produkty dodatkowe, takie jak karta, konto bankowe, ubezpieczenie na życie czy właśnie ubezpieczenie nieruchomości. Polisa mieszkaniowa jest formą zabezpieczenia dla banku, gdyby doszło do jakiejś szkody. Ale zabezpiecza ona także właścicieli. Inaczej, bez takiej polisy, gdyby nieruchomość zostałaby doszczętnie zniszczona, zostaje się z kredytem do spłacenia i bez dachu nad głową. Jeśli mamy ubezpieczenie z cesją na bank, kwota odszkodowania pokryje koszty spłaty kredytu.
Krok drugi – polisa mieszkaniowa
Ubezpieczenie mieszkania, jakie zawrzemy, biorąc od banku kredyt gwarantować, będzie odszkodowanie dla banku, a nie dla nas – nazywa się to cesją polisy na bank. Bank oferuje gotową już polisę ubezpieczeniową, ale często daje możliwość samodzielnego ubezpieczenia mieszkania po kredyt w takim samym lub szerszym zakresie, jeśli przedstawimy bankowi dokument potwierdzający cesję ubezpieczenia.
Krok trzeci – wycena mieszkania
Wartość nieruchomości dla banku ustali rzeczoznawca majątkowy w formie tzw. operatu szacunkowego. Niektóre banki mają swoich rzeczoznawców, inne wymagają samodzielnego znalezienia i opłacenia rzeczoznawcy przez osobę chcącą kupić dane mieszkanie i ubiegającą się o kredyt (koszt wyceny mieszkania czy domu to zazwyczaj kilkaset złotych). Jeśli staramy się o kredyt w więcej niż jednym banku, wystarczy raz opłacić przygotowanie operatu i przedstawienie wszystkim bankom tego samego dokumentu.
Wycena nieruchomości to informacja dla banku na temat tego, czy pożyczana kwota nie przekracza znacznie wartości nieruchomości. W końcu to właśnie nieruchomość jest zabezpieczeniem kredytu. Pozwala jednocześnie na ustalenie odpowiedniej kwoty sumy ubezpieczenia, dzięki czemu klient unika niedoubezpieczenia oraz nadubezpieczenia nieruchomości. Taka informacja z pewnością jest wartościowa także dla nas jako przyszłych właścicieli mieszkania lub domu – dlatego warto pamiętać, że jeśli to bank zleca wykonanie operatu swojemu rzeczoznawcy, nie poznamy jego wyniku. Wgląd w dokument mamy jedynie w sytuacji, gdy samodzielnie zatrudniamy rzeczoznawcę i opłacamy wykonanie wyceny.
Ile trwa wycena nieruchomości przez bank?
Sporządzenie wyceny nieruchomości to zazwyczaj kwestia ok. 2 tygodni. Wybrany przez nas lub bank rzeczoznawca kontaktuje się z obecnym właścicielem mieszkania/domu i umawia się na wizytę, aby dokładnie obejrzeć nieruchomość, przekonać się o jej stanie, wykonać zdjęcia itd. Po takiej wizycie przygotowuje kilkunastostronicowy operat, w którym dokładnie opisuje mieszkanie/dom i podaje wartość nieruchomości.
Czy warto wykupić drugą polisę mieszkaniową?
Polisa mieszkaniowa z cesją na bank gwarantuje wypłatę odszkodowania bankowi, ale nie nam. Należy jednak pamiętać, że nie można ubezpieczyć majątku dwa razy – podwójne ubezpieczenie i tak nie zapewniłoby wypłaty odszkodowania jednocześnie dla banku i dla klienta.
Jako klient możemy jednak ubezpieczyć dodatkowo mienie nieubezpieczone przy kredycie, np. ruchomości domowe czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym i nad tymi opcjami zdecydowanie warto się pochylić.
Żródło: https://www.radioem.pl/doc/